Nikoglass


Výroba skleněných perel


140x140

České korálky

Zobrazit detaily »

140x140

Mačkané perle

Zobrazit detaily »

140x140

Skleněné korálky

Zobrazit detaily »

140x140

Skleněné perle

Zobrazit detaily »


500x500

Naše činnost.

Jsme rodinná firma s tradicí, která vyrábí a prodává mačkané skleněné perle. Vyrábíme také skleněné perle s avanturinem, ozdobné náramky a náhrdelníky. Výroba v prvotřídní kvalitě a se zárukou.


Mačkárny - Drikety

Mačkání skla dalo název i typickým budovám s jedním nebo dvěma specifickými dýmníky, které vyrůstaly na jizerskohorských stráních. Malým objektům se říkalo mačkárny a dle německého slova Druckhütte i drikety. Ve druhé polovině 19. století se jich tady dalo napočítat na sto šedesát. Přispěla k tomu nejen stále větší obliba skleněných perlí, ale i tehdy nastupujících mačkaných skleněných knoflíků. Obrovské cti se zdejším mačkářům dostalo na pražských průmyslových výstavách ve 30. letech 19. století, kde se kromě nabídky nejrůznějších druhů perlí, setkaly s obrovským zájmem luxusní mačkané knoflíkové kameje a knoflíky.

500x500

500x500

Sklářská výroba

Pojem mačkání se vžil pro tvarování drobných skleněných výlisků. Název tomuto specifickému způsobu lisování skla dalo „zmáčknutí“ nahřáté skleněné tyče do formičky. K tomu se používalo speciálních dlouhých dřevěných a kovových kleští, jejichž objev znamenal doslova průlom. Ačkoliv sklářská výroba dosáhla svého rozmachu v Jizerských horách už ve druhé polovině 19. století, k mechanizaci tohoto náročného odvětví došlo až po druhé světové válce.